TERİM’İN TAZMİNATI TBMM’YE TAŞINDI

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Fatih Terim’e ödenecek olan tazminat hakkında yazılı soru önergesi verdi.

53

CHP’li Göker, “Fatih Terim’in alacağı tazminat yaşanan olayların önüne geçmiş ve çalışmadan 1 yıllık sözleşme ücreti olan 3,5 milyon Euro alacak olan teknik direktöre tepkiler çığ gibi büyümüştür” dedi.

Fatih Terim’in sözleşmesinin bitimine 16 aylık bir süre kaldığını ve Terim’in bu sürede görevde kalması durumunda her ay alacağı ücretin 291 bin Euro olduğuna dikkat çeken CHP’li Vekil, “Bu rakam da toplamda 4,7 milyon Euro’ya denk gelmekteydi. Sözleşme karşılıklı olarak feshedildiği için Fatih Terim, tazminat olarak federasyondan, kalan 1 yıllık sözleşmesine karşılık 3,5 milyon Euro alacaktır. Asgari Ücretin 1404 lira olduğu ülkemizde Fatih Terim’e ödenecek olan paranın 863 kişinin asgari ücretten alacakları 1 yıllık maaşı olduğu gerçeğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

“Fatih Terim’in tazminat olarak 1 yıllık sözleşme karşılığı olan 3,5 milyon Euro alacak olması konusunda düşünceleriniz nedir?

Dört kişilik bir ailenin Açlık Sınırının 1.529 lira ve Yoksulluk Sınırının 4.979 lira olduğu günümüz Türkiye’si düşünüldüğünde, sözleşmesi feshedilen bir teknik direktöre ödenen 14,5 milyon lira çok değil midir?

Asgari Ücretin 1404 lira olduğu ve Fatih Terim’e ödenecek olan paranın 863 kişinin asgari ücretten alacakları 1 yıllık maaşı olduğu gerçeğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Futbol Federasyonu ve tüm çalışanları ile yapılan sözleşmelerde istifa eden kişilere tazminat ödenmesi hükmü bulunmakta mıdır?”