TEZCAN: ”HAKARET ETMEYİN İSTİFA EDİN SAYIN BAKAN”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cenaze saldırganıyla çekilen fotoğrafına ilişkin açıklamasına “Demokratik bir ülkede böyle bir fotoğraf istifayı gerektirir. Hakaret etmeyin, istifa edin Sayın Bakan” sözleriyle tepki gösterdi.

52

ANKARA (ANKA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldıran ve sonrasında gözaltına alınan Murat Alp ile çekilen fotoğrafına yönelik açıklamalarına CHP Sözcüsü Bülent Tezcan tepki gösterdi. “İçişleri Bakanının fotoğrafı, takip edilen hükümet siyasetinin fotoğrafıdır” diyen Tezcan, “Hükümetin terörle mücadele siyaseti yerine, terör üzerinden siyaset yapma tutumu, terörle mücadele yerine terörden yaralanma siyaseti, bu tutum ve siyaset çerçevesinde oluşturduğu nefret dili bu ve benzeri çatışma ve saldırıları teşvik edecek niteliktedir” açıklamasında bulundu.

Hükümetin saldırının arka planındaki gerçeğin peşine düşmesi, bu psikolojiyi yaratan ortamı gidermenin yollarını araması gerektiğinin altını çizen Tezcan, İçişleri Bakanının nefret dili üzerinden kendini savunmakta bir sakınca görmediğini ve bunun “dehşet verici” olduğunu söyledi.

Bakan Soylu’nun mahalle eşrafıyla fotoğraf çektirdiğini belirten açıklamasına yönelik Tezcan, “Sayın Bakan, Mahalle eşrafıyla fotoğraf çektirmemişsiniz. Mahalle magandası ile poz vermişsiniz” dedi.

“HAKARET VE KÜFÜR EDEREK SUÇUNUZU ÖRTEMEZSİNİZ”

Tezcan, söz konusu fotoğrafa ve Bakan Soylu’nun bu fotoğrafa ilişkin açıklamalarına yönelik, “Yüksek perdeden sağa sola hakaret ve küfür ederek suçunuzu örtemezsiniz. Söz konusu fotoğraf karakol önünde mahalleliyle çekilmiş tesadüfü bir fotoğraf değildir. Görüntüye göre karakolun içinde poz verilerek çekilmiş bir fotoğraftır. Saatlerce saldırıp cenazeyi mezardan geri çıkartan ahlaksızların karakolda şüpheli olarak gözaltına alınma dışında ne işi olabilir?” ifadelerini kullandı.

“HAMASET VE HAKARETLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI OLMAZ”

Türkiye’nin 40 yıldır bölücü terörle mücadele ettiğini, 40 yıllık mücadele döneminde ilk kez mezarlara saldırılan bir aşamaya gelindiğini belirten Tezcan, “Bunun nedenlerini oturup düşünmek yerine hamaset ve hakaretle içişleri bakanlığı olmaz” dedi.

Tezcan, “İktidar gücüyle devletin devasa propaganda imkânlarını kirli bir şekilde kullanıp, siyaseti kriminalize ederek, kendinizden olmayan, emrinize uymayan herkesi terörist ilan etme, toplumu kin ve nefret dili üzerinden bölme tutumunuz bu ahlaksız, insanlık dışı girişimlere de cesaret vermektedir” eleştirisinde bulundu. CHP Sözcüsü Tezcan, Bakan Soylu’nun o fotoğrafının cesaretin de ötesinde bir teşvik vesilesine dönüşebileceğini anlayıp o mahcubiyetle bir açıklama yapmasının beklendiğini fakat açıklamada kullanılan saldırgan üslubun, suçüstü psikolojisini akla getirdiğini söyledi.

“BUNA EN YAKIN FOTOĞRAF HRANT DİNK’İN KATİLİ İLE KARAKOLDA ÇEKİLEN FOTOĞRAFTIR”

Soruşturmanın nefret suçu yerine toplantı ve gösteri yürüyüşleri mevzuatı çerçevesinde yürütülerek hafifletildiğini ve çok sayıda şüphelinin serbest bırakıldığını hatırlatan Tezcan, söz konusu işlemler için “Acaba bu fotoğrafın ve fotoğraf ortamının etkisi yok mudur?” diye sordu.

Tezcan, Soylu’nun açıklamalarında idam edilen Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu hatırlatmasını ise şu sözlerle eleştirdi:

“Eğer geçmişten bir benzerlik ve kötü hatıra aranıyorsa adres rahmetli Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idamı değildir. Hafıza tazelemek istiyorsanız buna en yakın ve uygun fotoğraf rahmetli Hrant Dink’in katili ile karakolda çekilen fotoğraftır. Demokratik bir ülkede böyle bir fotoğraf istifayı gerektirir. Hakaret etmeyin, istifa edin Sayın Bakan!”