TRUMP VE NETENYAHU ‘ORTADOĞU PLANI’NI AÇIKLADI

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Netenyahu, Filistin-İsrail meselesine çözüm bulmak amacıyla hazırlandığını iddia ettikleri ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen planın detaylarını açıkladı.

20

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, ortak düzenledikleri basın toplantısında Filistin-İsrail meselesine çözüm bulmak amacıyla hazırlandığını iddia ettikleri ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen planın detaylarını açıkladı.

İsrail ile bölgede daha detaylandırılmış ve ölçülenmiş bir harita üstünde çalışacaklarını ifade eden Trump, bu haritayı tanıyacaklarını açıkladı. Trump, ‘Orta Doğu barış planı’ kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini belirterek, planının, Filistin’e başkenti Doğu Kudüs’te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü belirtti.

Trump, Filistin’e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini duyurdu. Trump, bu planın Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu söyledi.