TRUMP’UN KARARINA ANKARA’DAN SERT TEPKİ

ABD Başkanı Trump'un Golan Tepeleri kararına Ankara'dan sert tepkiler geldi.

29

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzalamasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AK Parti Söcüsü Çelik tepki gösterdi.

KALIN: İŞGAL VE SAVAŞ POLİTİKALARI GAYR-I MEŞRUDUR VE GAYR-I İNSANİDİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayrimeşrudur ve gayriinsanidir.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzalamasına tepki göstererek, şunları kaydetti:

“ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayrimeşrudur ve gayriinsanidir.”

ÇAVUŞOĞLU: ABD, ULUSLARARASI HUKUKU YOK SAYDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın başkanlık kararını imzalaması üzerine Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, paylaşımında “ABD, bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu’daki barış çabalarını engelleyerek bölgede gerilimi daha da artıracak. ” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Biz bu imzaya karşıyız, bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil Türkiye, bu konuda sonuna kadar gereğini yapacaktır, uluslararası camiayla bir hareket edecektir çünkü tek taraflı atılan bu adımları desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. BM dahil her platformda ne gerekiyorsa yapacağız. Amerika’nın hukuk tanımaz, uluslararası hukuku tanımaz kararlarını biz kabul etmiyoruz. Uluslararası hukuku hiçe sayan ve Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan adımları ardı ardına görmeye başladık. Önce büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı ve sürekli İsrail’in zulmüne verdikleri destek ve şimdi de Golan Tepeleri’nin işgaline meşruiyet kazandırma çabaları.” dedi.

ÇELİK: HİÇBİR ZAMAN BU KARARI TANIMAYACAĞIZ

AK Parti Sözcü Ömer Çelik, ABD’nin Golan Tepeleri kararıyla ilgili olarak “Orası (Golan Tepeleri) İsrail toprağı değildir. Orası Suriye toprağıdır, o toprak Suriyelilerin toprağıdır. Hiçbir zaman bu kararı tanımayacağız, tanınmaması yönünde de elimizden gelen gayreti hep beraber göstereceğiz” dedi.

TRUMP’TAN KRİTİK İMZA