TÜRKİYE ORTAK YAYIN İÇİN NEFESİNİ TUTTU!

Türk siyasi tarihinde 90'lı yıllardan bu yana gerçekleştirilmeyen ortak canlı yayı ile Türkiye, en kritik siyasi karşılaşmasına tanık olacak.

34

İstanbul Belediye Başkanlığı için tekrarlanan seçimde yeniden yarışacak olan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım ortak bir canlı yayında soruları yanıtlayacak İstanbul için projelerini paylaşacaklar.

Sadece 1 hafta kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için nefesler tutuldu. Son yılların en tartışma yaratan seçimi için adaylar son düzlüğe giriyor. Bu son düzlükte de son yıllarda görülmemiş bir şey gerçekleşecek ve bir Ak Parti adayı ile CHP adayı ortak bir canlı yayın gerçekleştirecek. Peki bu akşam yapılacak olan Ekrem İmamoğlu – Binali yıldırım canlı yayını saat kaçta başlayacak ve nasıl izlenebilecek?

EKREM İMAMOĞLU – BİNALİ YILDIRIM ORTAK YAYINI SAAT KAÇTA?
Sadece İstanbulluların değil tüm Türkiye’nin merakla beklediği ortak canlı yayın bu akşam gerçekleştirilecek. Siyasilerin merakla beklenen soruları nasıl cevaplayacaklarını izlemek isteyen vatandaşlar canlı yayının saat kaçta başlayacağını ve yayını nasıl izleyebileceklerini merak ediyorlar. İşte madde madde Ekrem İmamoğlu – Binali Yıldırım ortak canlı yayını ile ilgili detaylar…

Yayın Saati: 21.00

Canlı yayın tüm kanallara açık olarak verilecek. İsteyen kanallar yayını izleyicilerine aktaracaklar.

CNN Türk, NTV, Beyaz TV, A Haber, Kanal 360, Kanal 24 kanallarının yayın akışında ortak canlı yayın ismiyle belirtilmekte; Haber Türk ve TRT Haber’in yayın akışlarında ise ortak canlı yayının saatinde Özel Yayın ifadesinin yer aldığı görülmektedir. Ortak yayını FOX, Kanal D, Star, Show TV, A TV gibi kanalların da yayınlacağı duyuruldu.

Yayının moderatörü olan İsmail Küçükkaya adaylara eşit sayıda soru soracak ve eşit süre verecek.

Canlı yayın Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nden yapılacak.

AK PARTİ VE CHP’DEN AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ortak yayının yapılacağı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada iki adayın pazar günü ortak yayında bir araya geleceği belirtildi.

“MODERATÖRLÜĞÜ İSMAİL KÜÇÜKKAYA GERÇEKLEŞTİRECEK”

Mahir Ünal, “Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan vekili sayın Engin Altay Bey ile yürüttüğümüz çalışmalar tamamlanmıştır. Bugün çalışmaların neticesinde mutabık kaldığımız bir protokolü sizlerle paylaşacağız. Öncelikli olarak 23 Haziran’da gerçekleşecek olan İstanbul seçimlerinin ülkemize hayırlar getirmesini şimdiden temenni ediyorum. Cumhur İttifakı adayı sayın Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı sayın Ekrem İmamoğlu 16 Haziran 2019 Pazar günü, saat 21.00’de canlı yayında bir araya geleceklerdir. Canlı yayın herhangi bir kanalda değil tüm kanallarda yayınlanacak şekilde ortak yayınla gerçekleştirilecektir. Canlı yayının moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya gerçekleştirecektir” dedi.

“6 MADDELİK BİR MUTABAKAT METNİ ORTAYA ÇIKTI”

Engin Altay ise “Tekrar hayırlı olsun. Moderatör sayın İsmail Küçükkaya her bir adaya eşit süre ve aynı soruları sormak suretiyle bu yayını gerçekleştirecek. Eşit süre ve eşit soru ilkesi çerçevesinde bir tartışma programı gerçekleştirilecek. Canlı yayın programı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak. Canlı yayının teknik hizmetlerini AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından görevlendirilmiş ortak bir teknik ekip gerçekleştirecektir. Sayın Ünal’ın söylediği gibi hiçbir televizyon kanalına ait olmayan özel bir servis sağlayıcı ekip tarafından canlı yayın süresi boyunca bu uyduya verilecek, Türkiye’deki bütün yayın kuruluşları, sosyal medya, görsel medya dahil bu yayınları alıp servis edecektir. Mahir Bey ile 2 gündür yürüttüğümüz çalışmalar sonrasında 6 maddelik bir mutabakat metni ortaya çıktı. İstanbul’umuza, adaylarımıza, Türkiye’mize hayırlı olsun” diye konuştu.

“BU KARARI DA ORTAK METİNDE İMZA ALTINA ALDIK”

Mahir Ünal, programın süresiyle ilgili soruya “Bunun inisiyatifini adaylara bıraktık. Moderatör adaylarla görüşerek eşit süre, eşit soru ilkesine bağlı kalarak moderatör ve adaylar bunu kendi aralarındaki müzakereleriyle belirleyecekler. İnisiyatif moderatörde olacak” diye cevap verdi. Ünal, moderatörün nasıl belirlendiği şeklindeki soruya karşılık ise şunları söyledi: “Biz bu tartışmalara girmiyoruz. Biz görevimizi yaptık. Moderatörün belirlenmesi için sayın İsmail Küçükkaya’nın belirlenmesinde Sayın Engin Altay, Sayın Ekrem İmamoğlu ile ben de Sayın Binali Yıldırım ile müzakerelerde gerekli diplomasiyi sürdürüp ortak bir karar oluşturduk. Bu kararı da ortak metinde imza altına aldık”

“EN BAŞINDAN İTİBAREN ETKİLİ OLMUŞLARDIR”

“Parti liderlerinin bir katkısı oldu mu?” sorusuna Engin Altay, “Parti genel başkanlarıyla süreçle ilgili bilgilendirme boyutunda görüşmeler yapıldı. Parti liderlerinin bizim yaptığımız her işe mutlaka katkısı vardır” diyerek cevaplandırdı.

Mahir Ünal’ın aynı soruya cevabı ise “Parti genel başkanları bu süreçte kendi adaylarıyla ilgili. Çünkü sayın Binali Yıldırım Cumhur İttifakı AK Parti adayı. Sayın Ekrem İmamoğlu Millet İttifakı CHP adayı. Doğal olarak hem CHP Genel Başkanı, hem de AK Parti Genel Başkanı devamında, en başından itibaren etkili olmuşlardır. Hayırlı olsun” şeklinde oldu.

İŞTE ORTAK YAYIN İÇİN İMZALANAN TARİHİ PROTOKOL

KÜÇÜKKAYA’DAN ORTAK YAYIN İÇİN İKİ ŞART