TÜRKİYE’DE HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Bakırköy Belediyesi ve Türkiye Gastroenteroloji Derneği(TGD) TARAFINDAN Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sindirim Sistemi Hastalıkları” bilgilendirme toplantısına Bakırköylüler ve sağlık meslek lisesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

32

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak; Prof. Dr. Serhat Bor(TGD Başkanı-Ege Üni. Öğr. Üyesi), Prof. Dr. Filiz Akyüz(İ.Ü. Öğr. Üyesi), Prof. Dr. Canan Alkım(Şişli Etfal Hamidiye EAH Klinik Şefi), Prof. Dr. Yusuf Ziya Erzin(İ.Ü. Cerrahpaşa Öğr. Üyesi), Prof. Dr. Kadir Bal(İ.Ü. Cerrahpaşa Öğr. Üyesi) katıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, açılışta yaptığı konuşmada doktor olmasının da etkisiyle Bakırköy’de halkın sağlığının birinci öncelikli olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti: “Öncelikle üniversitelerimizin değerli profesör hocalarına bize ev sahipliği yapma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum. Bakırköy Belediyesi olarak halkımızı sağlık konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için konferanslar, paneller, seminerler düzenliyoruz ve düzenlemeye de devam edeceğiz. Ayrıca; Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezi’mizde 19 branşta her yıl yaklaşık 150 bin hastaya ücretsiz sağlık hizmeti veriyoruz. İlkokul öğrencilerine yönelik; genel sağlık muayenesi ve taraması, ağız ve diş sağlığı bilgilendirmesi ve taraması yapıyoruz. Ayrıca yine ücretsiz olarak evde bakım hizmeti ve ambulans hizmeti de veriyoruz. Halk eczanemizde maddi durumu olmayan yurttaşlarımıza ilaç veriyoruz. Biz Bakırköy’de hastalarımızı müşteri olarak görmüyoruz. İnşallah Türkiye’de de hastalar müşteri olarak görülmez.”

DOKTORLAR UZUN EĞİTİM VE MECBURİ HİZMETTEN DOLAYI GASTROENTEROLOG OLMAK İSTEMİYOR

TGD Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor yaptığı konuşmada çok çarpıcı bilgiler vererek Türkiye’de gastroenterolog sayısının azlığından şikayet ederek şunları belirtti: “ Bir gastroenterolog olabilmeniz için 14 yıl eğitim(6+1 yıl tıp fakültesi, 4 yıl iç hastalıkları uzmanlık eğitimi, 3 yıl gastroenteroloji uzmanlık eğitimi) ve 5.5-6 yıl mecburi hizmetin ardından gastroenterolog olabiliyorsunuz. Ayrıca gastroenterolojinin 3 yıllık yan dal uzmanlık eğitimini alanlar da oluyor. Bu kadar uzun eğitim ve mecburi hizmet olduğu için doktor arkadaşlarımız gastroenterolog olmak istemiyor. Bu dert çekilmez diye gastroenterologluğa doktorlar kapılarını kapatıyor. Avrupa’da şu anda kişi başına gastroenterolog sayısı en az ikinci ülke Türkiye. Bir Bosna-Hersek’ten iyiyiz. Türkiye’de yüz bin kişiye bir gastroenterolog düşerken Avrupa’da yüz bin kişiye 2-4 arasında düşmektedir.

TÜRKİYE’DE HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIĞI VAR

Prof. Dr. Filiz Akyüz yaptığı konuşmada her üç kişiden birinde sindirim sistemi hastalığı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’de her üç kişiden birinde sindirim sistemi hastalığı görülüyor. Gaz, şişkinlik, kabız, reflü ve mide ağrısı en çok görülen şikayetler. Gaz ve şişkinlik için fazla hava yutmamaya özen gösterilmeli. Özellikle stresden kaynaklı rahatsızlıklar için psiko tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Gazın önüne geçmek içinde bir oturuşta 2-3 elma, 3-4 portakal yemeyin. Kabıza da ilaçlar, stresli yaşam ve fiziki aktivite azlığı sebep olabilir. Rahat tuvalet yapmak için kabız şikayeti bulunanlara alaturka tuvaletleri tercih etmelerini öneriyorum.”