YAĞ YAKMANIN TEK YOLU!

Yaz ayları yaklaştı peki yağ yakmak için verilen tavsiyelerden hangileri doğru? Tüm bildiklerinizi unutun! İşte yağ yakmak hakkında detaylı bilgiler...

89

Deniz, kum, tatil… Yaz ayları yaklaştıkça fit görünme kaygıları da artıyor. Kimileri yağ yakan bitkileri kimi de aletleri deniyor.

Osman Müftüoğlu, yağ eriten aletin ve bitkilerin olmadığına dikkat çekerek yağ eritmenin tek yolunu yazdı. İşte Müftüoğlu’ndan yağ eritme tavsiyeleri hakkında her şey…

Yağ eriten alet olmaz
Net ve açık olarak söylüyorum: Bugüne kadar ne karnınızda, göbeğinizde, ne de başka yerinizde biriken fazla yağları eritebilen bir alet icat edildi.

Firmaların “FDA onayı var”, “filanca bilim adamı da onaylıyor” veya “falanca diyetisyen de tavsiye ediyor” şeklindeki önermelerine sakın inanmayın.

Hiçbirisi ama hiçbirisi hiçbir şekilde, hiçbir zaman, hiçbir kimsede işe yaramıyor. Yani siz yatarken yağlarınız erimiyor, eriyemiyor. Yağları eritmenin yolu yediklerinizi azaltmak (yarıya indirmek) ve yaptıklarınızı artırmaktan (iki katına çıkarmak) geçiyor.
Ne ısıtma, ne soğutma, ne titreşim verme… Ne kısa dalga, ne uzun dalga, ne lazer teknikler…Öğle egzersizlerini unutmayın.
Egzersiz için “motivasyon” kadar “zaman” da önemli bir faktör. Özellikle şehirlerde yaşayanlar işti, trafikti derken günlük koşuşturmaların içinde egzersize zaman ayırmakta zorlanıyor. Bana sorarsanız bu “zaman kıtlığı meselesi” özellikle bahar ve yaz boyunca öğle saati aralıklarında çözümlenebilir, öğle tatillerinde yemekten hemen sonra yapacağınız kısa yürüyüşler bile egzersiz açığınızı gidermede işe yarayabilir.
Zamanım yok demeyin, öğle tatilinizin bir bölümünü de egzersize ayırmayı ihmal etmeyin.
Yağ eriten ot-çöp de yok
Her sene bir uyanık firma ya da kişi çıkar, “yağ eritici” olduğunu iddia ettiği çakma bir ürünle hanımların kafasını karıştırmaya çalışır. Bu kimi zaman altın çilektir, kimi zaman gojiberry’dir, kimi zaman da Norveç üzümüdür.

Zaman zaman sıra Hatay biberine, Urfa isotuna, lahana kapsülüne, elma krom hapına bile gelir. Bir de klasik bölgesel zayıflatıcı palavraları vardır. Göbeğiniz mi geniş, yutun karnitini erisin. Kalçanız mı kocaman, yüklenin CLA’ya küçülsün. Bacaklarınız yağla mı yüklü, hiç beklemeyin, siz de “davul tozu, minare gölgesi” bitkisel haplardan birine başlayın! Şaka bir yana, özeti şudur: Herhangi bir yağ eritici hap, çöp, bitkisel ürün, takviye yoktur.