YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Yeni askerlik sisteminin detayları netleşti. Düzenlemeyle ilgili yapılan son değişikliğe göre her isteyen bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmayacak. İşte detaylar...

62

Yeni askerlik sistemiyle ilgili son hazırlıklar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Öte yandan Cumhurbaşkanı, Milletvekilleriyle geçtiğimiz günlerde yaptığı iftarda düzenlemenin çıkacağı tarihle ilgili önemli ipuçlarını verdi.

BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİNDE YENİ GELİŞME

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre yeni askerlik sisteminde sürekli hale getirilecek bedelli uygulamasından, “bakaya ve asker kaçakları” yararlanamayacak. Yükümlüler “erteleme süreleri” içinde bedelli hakkını kullanabilecek. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından teklifin haftaya Meclis’e sunulması ve bayram tatili öncesi yasalaşması bekleniyor. AK Parti, Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı sunumun ardından, askerlik süresini 6 aya indirecek ve bedelli askerliği sürekli hale getirecek yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmalarını yoğunlaştırdı. Beştepe’de gerçekleştirilen MYK’daki sunumun ardından önceki gün Milli Savunma Bakan yardımcıları, AK Parti’nin TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri ile Meclis’te bir toplantı yaptı. Bu toplantının ardından da Komisyon Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili ve eski Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yine komisyonun AK Partili üyeleriyle bir araya gelerek, görüşlerini aldı. Bakanlık yetkililerinin dün de muhalefet gruplarıyla temasa geçerek, bilgilendirme yaptıkları öğrenildi.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Yeni askerlik sisteminin Nisan ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyordu. Ancak yerel seçimler nedeniyle TBMM çalışmalarının ertelenmesi ve düzenlemeyle ilgili hazırlıkların devam etmesi nedeniyle yeni askerlik sistemi Nisan ayında Meclis’e gelmedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemiyle ilgili yaptığı son açıklamada düzenlemeyle ilgili çalışmaların devam ettiğini ancak kısa süre içerisinde Meclis gündemine geleceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik düzenlemesinin önümüzdeki hafta Meclis’e geleceğini, seçimden önce yasalaşacağını belirtti.

Ulaşan son bilgiye göre ise tasarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tanıtıldı. Erdoğan’ın onay vermesi halinde yeni askerlik sisteminin iki hafta içerisinde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaşması planlanıyor.

Toplantıda ayrıca İstanbul seçimlerine ilişkin çalışmalar ile önümüzdeki süreçte atılacak adımlar da masaya yatırılacak.

TEK TİP ASKERLİKLE UZUN DÖNEM ASKERLİK KALKIYOR

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sorulan soruların başında “Askerlik düşecek mi?” sorusu yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik 6 aya düşecek. İlk bir ay temel eğitim 5 ay ise zorunlu askerlik hizmeti olarak geçecek.

Ancak 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenlerde ise üniversite mezunu olanlar yedek subay, lise ve ön lisans mezunları ise yedek astsubaylık yapabilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.