YENİ ZELANDA DEVLET BAŞKANI’NA TELEFON

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda'daki katliam için kritik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

19

Cumhurbaşkanı Erdogan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy’i telefonla arayarak Christchurch şehrindeki 2 camide 49 kişinin katledildiği, 48 kişinin de yaralandığı terör saldırısını tüm Müslümanlar adına lanetlediğini bildirdi.

Erdoğan telefon görüşmesinde şunları kaydetti:

“Hem geçmiş olsun dileğiyle arıyorum tabii bu eylemi tüm Müslümanlar adına lanetliyorum. Bu vesileyle de sizlerin orada şu andan itibaren bu atılan adım ve maalesef bu teröristin arkasındaki örgütleri meydana çıkarmanızı da özellikle ülkeniz ve tüm halkınız için önemli bir adım olarak görüyorum. Teröristin açıklamış olduğu manifesto, içeriği itibariyle bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem olmadığını açıkça ortaya koymaktdır.

TÜRKİYE’DEN YENİ ZELANDA’YA HEYET

Bunun arkasındaki terör gruplarının ortaya çıkarılması, Yeni Zelanda’yı ciddi manada rahatlatacaktır. Ben, Başkan Yardımcımı (Fuat Oktay) ve Dışişleri Bakanımı (Mevlüt Çavuşoğlu) bir heyetle birlikte Yeni Zelanda’ya gönderiyorum. Onlarla birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir değerlendirme yaparsanız isabetli olacaktır. Özgürlükler ülkesi Yeni Zelanda’ya gölge düşürülmesini istemeyiz.”