YHT BİLETLERİ İÇİN “ZAM” TARTIŞMASI

CHP’li Utku Çakırözer, TCDD'nin “zam yok, indirimler kalktı” açıklamasına “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş!” diye tepki gösterdi.

21

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD), Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) 30 günlük abonman bilet ücretlerine rekor düzeyde yapılan zammı “indirimler kalktı” diye açıklaması tartışma yarattı. Eskişehir-Ankara hattında özellikle çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bileti 480 liradan bin 687 liraya çıkmasına CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş!” diye tepki gösterdi.

TCDD YHT Eskişehir-Ankara hatlarındaki aboman bilet ücretlerine yapılan zammı dün yaptığı açıklamada yalanlamıştı. TCCD’den yapılan açıklamada, YHT’lerin bilet ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtilerek, YHT’lerin business ve ekonomi bölümü yolculuklarda kullanılan abonman kartlarına ait indirim oranlarında değişiklik yapıldığı kaydedildi. YHT’lerde geçerli 2 çeşit abonman paketi bulunduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Sahiplerine belirlenen 2 istasyon arasında 60 gün süreyle 15-20 ve 30 biniş hakkı sağlayan biniş bazlı abonman paketleri business için yüzde 5, yüzde 10 ve yüzde 15, ekonomi için ise yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 arası indirim uygulanmaya başlandı. Ankara-Eskişehir arasında ekonomi sınıfı 30 binişlik abonman kartı sahibi yolcumuzun seyahati 28,1 lira olarak ücretlendirilirken, tam biletle seyahat eden yolcumuz 37,5 lira ödemektedir.”

Açıklamada, YHT’lerin işlediği tüm parkurlarda geçerli ve business bölümünde yüzde 25 indirim sağlayan yeni aylık abonman paketlerinin uygulanmaya başlandığı, Ankara-Eskişehir arasında business ücreti 54,5 lira iken aylık abonman sahibi yolcunun bir seyahatinde ödeyeceği ücretin 41 lira olduğu belirtildi. Ayrıca, YHT’lerde business ve ekonomide gidiş-dönüş bileti alan yolculara yüzde 15 indirim uygulanmaya devam edildiği ifade edildi.

Bunun üzerine CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Twitter’dan yaptığı açıklamada TCDD’nin ifadelerine tepki gösterdi. Çakırözer,” TCDD zam yok diyor ama ‘hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş’! Eskişehir-Ankara 624 liralık aylık tam abonman 1687 lira oldu. Ankara-Konya Ankara-Eskişehir abonmanı %170, Ankara-Polatlı %200 zamlandı. Gençlerin abonmanı ise yüzde 98 artmış!” dedi.

GELECEK PARTİSİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Gelecek Parti Sözcüsü Selim Temurci, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Temurci, ‘Aklınızı başınıza alın. Yüzde 300 zam nerede görülmüştür?’ diyerek YHT hattında abonman biletlere yapılan zamlara tepki gösterdi.

Gelecek Parti Sözcüsü Selim Temurci, Parti Başkanlık Kurulu Toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Temurci, ‘Yüzde 300 zam nerede görülmüştür’ diyerek YHT hattında abonman biletlere yapılan zamlara tepki gösterdi. Temurci, “Dışarıdan yeteri derecede finansman gelmiyor, içeride ekonomi verimli değil ve devlet vergi tahsil edemiyor çünkü şirketlerde sorun var. Ne yapılacak? Zam yapacağız…İşte bütün bu zamların milletimizin, devleti yönetenlerin, ekonomiyi yönetenlerin başarısızlıklarını milletin cebine fatura etmeleri olarak tanımlıyoruz biz. Ayıp denilen bir şey var. Yüksek Hızlı Tren, çok güzel projelerdi, hepimiz alkış tuttuk. Ama kardeşim yüzde 12 enflasyon deyip yüzde 300’e varan zam…Dün gerçekleşti bu. Bakın bugün Ankara’da yapıyoruz bu basın toplantısını. Konya’dan, Eskişehir’den, yakın şehirlerden, uzak şehirlerden gençlerimiz, çalışanlarımız Eskişehir’de oturuyor, Ankara’ya geliyor. Yakın bölgelerden buraya gelen insanlar var. Bu insanlara biz diyoruz ki ‘Sizin abonman biletlerinize yüzde 300 zam yaptık’. Allah aşkına ya aklınızı başınıza alın. Bu milletin sesini duymamaktır. Gelecek Partisi olarak buradan tekrar söylüyoruz; her şeyin bir adabı bir usulü vardır. Yüzde 300 zam nerede görülmüştür? Ben bunu mutlaka yetkililerin gözden geçireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

YHT BİLETLERİNE BÜYÜK ZAM